כתיבת תוכן למגזר החרדי

 

“חנוך לציבור על פי דרכו. כתיבה היא שפה שיש להתאימה למשתמשים בה על פי כללי המקום ומנהגיו”

 

עם התרחבות השימוש באינטרנט וחדירתו לכלל שכבות האוכלוסייה נולד הצורך להתאים את התכנים והערכים העולים בו לכל קשת הציבור על גווניה ורבדיה.

 

בישראל, בניגוד למדינות אחרות בעולם, נושא התאמת תכנים לסוגי אוכלוסיות נמצא עוד בחיתוליו ונכונה לנו עוד דרך ארוכה כדי להנגיש בצורה ראויה ומתאימה תכנים העולים למנועי החיפוש לכלל הציבור.

 

בישראל חיים מגוון לא קטן של מגזרים שונים והחברה בה מורכבת מפספס אנושי ססגוני ושונה באופיו. מגזר מרכזי בתרבות הישראלית הוא הציבור  החרדי אשר מונה כ- 20 אחוזים מכלל הציבור במדינת ישראל.

ציבור זה מנהל את חייו בדרך מסוימת וצורך את תכניו באופן שונה מיתר המגזרים בישראל.

 

הכרת העולם החרדי:

 

כלל ראשון בהתאמת תוכן למגזר החרדי הוא הכרת עולמו, ערכיו, מנהגיו וכן הניואנסים הקטנים שיקבעו אם התוכן מתאים לעולם זה או לאו. כך למשל במגזר החרדי פרסום העולה לרשת לא יכלול תמונת נשים או קטע מוסיקלי המלווה בקול אישה.

 

בעולם החרדי כללי התורה וההלכה לרוב יכתיבו את דרך החיים ולכן קיים שוני מהותי בין סגנון כתיבת תוכן לציבור חילוני מהציבור  החרדי.

 

המגזר החרדי - חותם המילה

 

 

מסיבה זו יש לוודא כי כותב התוכן מכיר היטב את העולם החרדי וצרכיו ויודע להתאים את התוכן לדרישות התורה וההלכה.

 

התאמת התוכן למגזר החרדי לסוגיו:

 

יש לזכור כי באופן כללי רוב המגזר החרדי מנותק מאינטרנט ואינו חשוף לתכנים שהציבור הכללי במדינת ישראל חשוף. כמו כן, גם בתוך המגזר החרדי ישנם פלגים שונים עם אורח חיים שונה ולכן חשוב כי כותב התוכן יכיר את עולם זה על בוריו.

 

ניתן לראות כי קיימות חסידיות שונות, יש את החרדים האשכנזים, הספרדים, ליטאים ועוד ועוד כך שכל מגזר צורך תוכן שונה ומעורה יותר או פחות בחברה הישראלית.

התאמת התוכן לכל מגזר ומגזר דורשת הכרת עולם זה והבנת המושגים הקיימים בו. לעיתים תוכן כזה או אחר יתאים למגזר הספרדי אך לאחיו האשכנזי לא.

 

איזה סוג של תוכן צורך המגזר החרדי:

 

המגזר החרדי כמו ייתר המגזרים בישראל מתעניין בתחומים ייחודים לו יחד עם נושאי עניין משותפים לייתר האוכלוסייה. דפדוף קל במנועי החיפוש השונים יעלה כי כתיבת תוכן רבה המופנית לציבור החרדי עוסקת בתיירות ונופש.

 

כתיבה על נושא זה חייבת להדגיש את כשרות מקומות האירוח ובמגזרים שונים אף לפרט אילו כשרויות נהוגות במקום.

 

בכתיבה על תיירות ונופש יש צורך גם לפרט על אטרקציות לכל המשפחה שמקום הנופש מספק וכן על אופן האירוח שיתאים למשפחות ברוכות ילדים.

 

סוג נוסף של כתיבת תוכן הוא שו”ת (שאלות ותשובות בענייני הלכה).

 

בכתיבה זו יש להכניס את דעת גדולי התורה מהעבר ומההווה וללבן מחלוקות תורניות שצצות בהתנגשות בין דורנו להלכה הידועה והרווחת.

סוג תוכן מעניין וחשוב לא פחות הוא כתיבה לגיל הרך.

 

יש לזכור כי בציבור החרדי המבורך בילדים לא קיים אינטרנט או טלוויזיה ולכן קריאת ספרים ותוכן מהווה משקל מכריע בבילוי זמן הפנאי עבור ילדי המשפחה. ראה גם מאמר >> כתיבת תוכן לילדים

 

קריאת תוכן וספרים הם דבר מבורך ולכן יש להתאימו לגיל הרך במגזר החרדי. התאמה שכזו תעה על ידי שילוב סיפורי צדיקים וכתיבה עשירה במשלים ודוגמאות מסיפורי התנ”ך ותורה שבעל פה.

 

עשה ואל תעשה בכתיבת תוכן למגזר החרדי:

 

כפי שצוין קודם לכן כתיבת תוכן למגזר החרדי דורשת  הכרת עולם התורה וההלכה וניסיון עשיר בהכרת ציבור זה. אם אנו בוחנים את הדברים הבסיסים שיש לקחת בחשבון כאשר אנו כותבים תוכן למגזר החרדי אנו נמצא את הדברים הבאים:

 

 1. פגיעה בדעת תורה. כתיבה למגזר החרדי צריכה להיות נקיה מכל פגיעה בדעת תורה או בגדולי הדור. יש לזכור כי פוסקי הדור וההלכה הם אבן יסוד בחיי המגזר החרדי.
 2. שמירה על צניעות ותוכן מכובד. במגזר החרדי משתדלים ככל שניתן למנוע במיוחד מבני הדור הצעיר להיחשף לתוכן לא צנוע ולכן חשוב כי כל מה שנרשם לרבות תמונות שעולות לרשת יעבור סינון קפדני.
 3. כתיבה בשפה מוכרת עם דגש על סלנגים מגזריים. בעולם החרדי קיימים מונחים ומושגים אשר לרוב באים לידי שימוש בתוך המגזר עצמו ופחות על ידי הציבור הכללי. בהעלאת תוכן למגזר זה רצוי להשתמש בשפתו.

 

שימוש במונחים ודוגמאות מעולם התורה:

כתיבת תוכן נכונה למגזר החרדי היא כתיבה אשר תשלב פסוקים מהמקרא והכתובים ותעלה דוגמאות מסיפורי התנ”ך.

 

כך למשל כתיבה חינוכית לילדים מהמגזר החרדי צריכה לשלב דוגמאות מעולם התורה ולהסביר להם באמצעותן כיצד יש לכבד את ההורים או בני המשפחה המבוגרים.

 

דוגמא לכך היא סיפורו של דמא בן נתינה שסירב להעיר את אביו בכדי למכור לחכמים את אבן החושן הנחשקת על אף המחיר המופקע שאלה הציעו לו תמורתה.

מעבר למושגים תורניים או דוגמאות מעולם התורה רצוי גם לשלב ככל שניתן את דעת גדולי החכמים בכתיבה. כך למשל יש לכתוב “דעת גדולי התורה היא כי בנושא כזה וכזה יש לנהוג באופן שונה ממה שפורסם בעיתון כזה וכזה…”

שימוש במושגים תורניים ושילוב דעת תורה הם דברים מקובלים בציבור החרדי ונהוגים בו.

 

הבחנה מגדרית בין נשים לגברים:

 

בעולם החרדי קיימת הבחנה ברורה בין נשים לגברים המתקיימת כבר מגיל ילדות. ניתן לראות זאת בבתי הספר המופרדים לבנים ובנות, בבתי הכנסיות, בחוגי נוער שונים ואף במגזרים שונים גם בנסיעה בתחבורה ציבורית ובצעידה במרחב הציבורי.

כתיבת תוכן למגזר זה צריכה לעשות בהתאמה למגדר המכוון, ככל והתוכן מופנה לגברים הרי שיש להעלאתו בסגנון מתאים. ככל והתוכן מופנה לנשים יש לעשות זאת באופן מתאים, צנועה וראוי תוך הקפדה על שפה נקייה ובזהירות ייתרה.

 

הידע שלנו היא מפתח ההצלחה שלך: 

 

בחברת חותם המילה נמצאים כותבי תוכן הבקיאים בנבכי העולם החרדי על סוגיו וגווניו. אצלנו כותבי התוכן בעלי ניסיון עם העולם החרדי וחלקם אף הגיעו ממנו.

 

אצלנו תוכלו למצוא כתיבה המותאמת לכל מגזר ומגזר תוך שמירה על כללי התורה וההלכה וללא פשרה על האיכות. אם גם אתה מעוניין להיות חלק מההצלחה שלנו השאר הודעה ואנו נדאג ליצור עמך קשר או להזמין בחנות מאמר ולציין בהערות  כי מדובר בקהל חרדי, גילו, מגדרו.

 

נ.ב. כותב מאמר זה גדל והתחנך בעולם החרדי ומגיע ממשפחה חרדית.

 

למעבר לרכישת המוצר

החל מ-
150
מילים
60 ₪ (לפני מע"מ)
החל מ-
250
מילים
67.50 ₪ (לפני מע"מ)
החל מ-
250
מילים
75 ₪ (לפני מע"מ)
החל מ-
150
מילים
40.50 ₪ (לפני מע"מ)
החל מ-
250
מילים
75 ₪ (לפני מע"מ)
החל מ-
150
מילים
22.50 ₪ (לפני מע"מ)
WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
0
  0
  העגלה שלך
  נקה עגלהחזור לקניה
   Calculate Shipping
   Apply Coupon
   Unavailable Coupons
   gw7nygym Get 20% off
   Default Elementor CSS
   Default WooCommerce Styling
   Side Cart Plugin CSS

   סל הקניות שלך ריק כרגע.

   חזור לחנות

   דילוג לתוכן